מצפורים ותצפיות בגולן. חלק ב’

להזמנות ומחירים: 052-60-222-87

מאחר ופגשנו בחלק א’ את מיטב התצפיות בצידה הצפוני ובמרכזה של ארץ הגולן,

עתה נפגוש תצפיות מקסימות בצדו הדרומי של הגולן בואכה ים כנרת.

מצפה אופיר:  הוא ממוקם 450 מטרים מעל הכנרת, צופה על מלוא הדרה וחולש על אזור אדיר הכולל את טבריה וסביבותיה, הרי צפת, תילי צפון הגולן, החרמון והרי הגליל העליון.

מצפה אופיר הוקם בקצה השדות של גבעת יואב לזכרו של אופיר שעל ז”ל מהיישוב גבעת יואב אשר נפטר ממחלה בהיותו בן 16 בלבד, משפחתו נטעה במצפה 16 עצי זית כמניין שנות חיו. המועצה האזורית גולן פיתחה את המצפה ובמקום ישנו חניון מוצל ופינות לתצפית ולפיקניק.

מצפה אופיר שעל

אתם יכולים לבחור, אבל כל בחירה תיטיב עימכם: להגיע מוקדם בבוקר כשקרני השמש מציפות את העמק ממזרח (מאחורי התצפית, לכיוון הכנרת) ומדגישות את כל הפרטים להנאתו של המתבונן. או להגיע לקראת השקיעה ולצפות לכיוונה בזמן שהיא צובעת את הרי הגולן והגליל בצבעים חמים שרק הטבע יודע להפיק.

התצפית היא גם תחילתו של טיול רגלי לביר- א- שגום (בני יהודה הישנה), דרך קרן עין גב ומסתיים בקיבוץ עין גב

כיצד מגיעים? נוסעים על כביש 92 (הצד המזרחי של הכנרת), מטפסים בצומת כורסי על כביש 789 לכיוון דרום הגולן, לאחר 9 ק”מ פונים מערב לנסיעה של ק”מ נוסף בדרך עפר נגישה עד ההגעה לחניה.

מצפה אופיר

 

מצפה בית ציידא: נקודת תצפית מרהיבה הממוקמת בעיקול הגדול של כביש מעלה גמלא בתוך שמורת “הבטיחה”. השמורה מהווה רצף של בתי גידול המלא צמחייה ובעלי חיים מגוונים באזור ביצתי ייחודי בסמוך לכנרת),השמורה היא הדלתא של נחלי הגולן (דליות, יהודיה ומשושים) וניזונה ממים איתנים, מתוקים ונקיים, כמו כן היא חשופה לשטפונות. כל התכונות הללו יוצרות מערכת אקולוגית דינמית ושירות סביבתי לכנרת.

תצפית בית ציידא

התצפית צופה על הכנרת, בקעת בית ציידא, ונחלי  היהודיה, זוויתן, והמשושים הזורמים לכנרת בעוצמה. המצפור מעוצב כדולמן ובצידו חניון דרך קטן. לרגלי המצפה נמצא היישוב מעלה גמלא וניתן לצפות ממנו גם על העיר טבריה ומצפונה על צוק ארבל והמושבה מגדל שלמרגלותיו.

 

כיצד מגיעים? נוסעים על כביש 92 (הצד המזרחי של הכנרת), עולים בצומת מעלה גמלא לכיוון מזרח (כביש 869) ולאחר נסיעה של כ 7 ק”מ עוצרים בצד ימין של הכביש, במגרש החנייה של המצפה

תצפית בית ציידא

 

מצפה השלום: נקודת תצפית פנורמית על שפת המצוק הדרומי של הגולן המשקיפה אל נוף מרהיב- מהחרמון, דרך הרי צפת והגליל, הארבל, התבור, עמק הירדן וכמובן ים כנרת.

המצפה הוקם לאחר כיבוש הגולן ב1967 ע”י חברי קיבוץ כפר חרוב הסמוך. קודם לכן המצוק היווה יתרון טופוגרפי אדיר עבור הסורים  אשר ניצלו אותו להתקפות בלתי פוסקות על יישובי העמק. החקלאים הישראלים שחיו מתחת למצוק, עיבדו את שדותיהם בעזרת טרקטורים משוריינים תוך סיכון חיים ממשי.כיום אזור הכנרת והשטחים שמתחת למצוק הפכו אתרי תיירות מושכי קהל רב ולשטחי חקלאות משגשגים, מה שהעניק לנקודת תצפית זו את שמה “מצפה השלום”.

מהמצפה ניתן לצפות על הכנרת לאורכה ולרוחבה, העיר טבריה ומעליה רכס פוריה, כמו כן בולט הר תבור בכיפתו העגולה. כמו כן ניתן להבחין ביישובי עמק הירדן לחופה הדרומי של הכנרת. בימים של ראות איכותית, ניתן לראות גם את הכרמל.

למרגלות המצפה נמצא קיבוץ עין גב שבמשך שנים רבות היה היישוב היהודי היחיד ממזרח לכנרת.

מן המצפה ניתן לצאת לטיול קצר בשמורת מצוקי האון (טיילת שאורכה כק”מ וחצי) ממצפה השלום בכפר חרוב ועד לפאתי קיבוץ מבוא חמה. הטיול כולל נביעות מים, בוסתני פרי ופריחות ייחודיות הכוללות את פריחת החלמוניות בתחילת הסתיו.

המסלול מתחיל במדרגות שמשמאל למצפה.

כיצד מגיעים? לבאים מדרום-  נוסעים מזרחה מצומת צמח לכיוון חמת גדר על כביש 98, קילומטרים ספורים אחרי הפנייה למבוא חמה מבחינים בשלט המכוון שמאלה אל המצפה. לבאים מצפון- עולים בצומת כורסי על כביש 789 עד לצומת אפיק, בו פונים ימינה (דרומה) לכביש 98. מיד לאחר הפנייה לקיבוץ כפר חרוב, יופיע השלט המכוון למצפה. לאחר נסיעה של 600 מטר בכביש אספלט צר, עוצרים במגרש חניה ומשם מגיעים בהליכה קצרה לשפת המצוק.

מצפה השלום

 

בארץ הגולן לא חסרות נקודות חמד לקבלת השראה או סתם לשבת ולבהות במרחבי הטבע האדירים הללו.