מסלולים: נתיב הרי הגעש בגולן

 להזמנות ומחירים: 052-60-222-87

טיול בגולן הפך כבר מזמן עבור רבים מאיתנו למעשה שבשגרה.

אז נכון שמסלולי טיול בצפון לא חסרים אך מסלולי טיול ברמת הגולן הם הבחירה הכמעט טבעית. הגולן,חבל ארץ פראי, לא רחוק מהבית שמהווה אי של שפיות בתוך הרעש והמירוץ להספיק המהווים חלק בלתי נפרד משגרת חיינו.

יש אינספור אפשרויות של טיולים ברמת הגולן ותמיד נחמד לסיים את הטיול על איזשהו הר ברמת הגולן ולהשקיף על המרחבים הירוקים האדירים הללו, אך בפעם הבאה שתטיילו בצפון הגולן על ההרים הללו, זה כבר יהיה טיול על הרי געש בגולן ולטיול יהיה ערך מוסף ותכלית שונה.

 a

בתקופות קדומות היו ברמת הגולן מספר הרי געש ובהתפרצויות שהיו מידי פעם, התפרצו תאים מגמטיים בזלתיים, התפרצויות אלה אירעו בעת שהצפון המגנטי של מרכז כדור הארץ היה שונה מזה שמוכר לנו כיום והבזלת שהיתה במצב נוזלי התקשתה והתקבעה בתוך סלע בזלתי תוך כדי שהיא שומרת על כיוון הצפון המגנטי שהיה באותה תקופה ולכן…. כשנגיע במהלך הטיול שלנו לאתר פליאומגנטיזם הנמצא על כביש 959 בין צומת ווסט לקיבוץ מרום גולן, נוכל לקרב מצפן לאחד משני סלעי הבזלת שבאתר ולראות כיצד במקום להצביע על הצפון, המחט המגנטית מצביעה על כיוונים אחרים תוך סטייה של עד כ- 140 מעלות מכיוון הצפון המוכר לנו כיום! האתר נמצא ממש בצמוד לכביש. לטובת האורחים ישנה חנייה קטנה לצידו והגישה אליו נוחה מאוד.

  b

משם ניתן להמשיך לג’ובה הגדולה הנמצאת במקביל לכביש 978 המוביל ליישוב הדרוזי מסעדה, בתוך יער אודם  הממוקם בגובה של 1000 מטרים ועתיר בעצי אלון ואלה. הגו’בה, בדומה לעוד 22 ג’ובות שכמותה המפוזרים ביער, היא בור גדול ותלול שנוצר מהתפרצות גזים געשיים ללא חומרים מוצקים או נוזליים. קוטרה של הג’ובה הגדולה מגיע לכ-250 מטרים ועומקה כשישים מטרים.לאחרונה השתפרה הגישה לג’ובה, כמו כן הוסדרה חניית הרכבים, מה שהפך אותה להרבה יותר נגישה

לא רחוק משני האתרים שהזכרנו נמצא הר בנטל המתנשא לגובה של 1171 מטרים ומדרום לו הר אביטל המתנשא לגובה 1204 מטרים. צמד ההרים המהווים חלק מקו התלים הישראלי,נמצאים בסמוך לקיבוץ מרום גולן.

שני ההרים הם חלק ממתחם געשי הניזון מאותו מקור געשי, הר בנטל התפרץ כשהמאגמה שהצטברה בהר אביטל לא הצליחה לפרוץ מראשו. לחץ נצבר והמאגמה התפרצה תוך כדי שחרור אנרגיה ופיצוץ צדו המערבי של הר אביטל ולכן הר בנטל עשוי מגושי סלעים מהדופן המערבית המקורית של הר אביטל.

התצפית מהר בנטל עוצרת נשימה ובנוסף ניתן ליהנות מקפה ומאפה בבית הקפה האלמותי קופי ענן. אין גישה לפסגת הר אביטל מסיבות בטחוניות.

הטיול הגעשי שלנו ממשיך לכיוון פארק וולקני אביטל, הנמצא בסמוך לקיבוץ עין זיוון למרגלות מצפה קוניטרה, במורדותיו המזרחיים של ההר, פעלה במשך שנים מחצבה. תוך כדי חפירה ואיסוף החומר נחשפו בקירות המחצבה תופעות יפהפיות המלמדות על ההיסטוריה הוולקנית הסוערת של האזור. המחצבה שוקמה והפכה לאתר גיאולוגי-וולקני. בכניסה לאתר ישנה חניה מסודרת והוא נגיש מאוד.

c

הפארק הוולקני מציע טיול באופן עצמאי ושימוש בעזרים שמוקמו לאורך המסלול, העובר בשולי המחצבה, סמוך לקירות ומתייחס לתופעות שנחשפו. כך יכולים המטיילים ללמוד, להבין ולהתרשם מעוצמתו של הטבע. במרכז הפארק נבנו 10 הדמיות של הרי געש הממחישים את אופן פעילותם. התפרצות הרי געש בפארק מוצגת במיצג מדהים בשעות החשיכה באמצעות תאורה מיוחדת.

כפי שציינו, אטרקציות ברמת הגולן לא חסרות ובהחלט מומלצות, אך זוהי אחת ההצעות שלנו לגוון, לחדש, לחוות קצת אחרת טיולים בגולן.

אמנם ההתפרצות האחרונה באזור הייתה לפני 5000 שנים בערך אך לאדמת הבזלת הגולנית המפורסמת, יש מה לספר לכם בעניין גם היום.

d

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *