מצפורים ותצפיות בגולן. חלק א’

להזמנות ומחירים: 052-60-222-87

החלטתם לטפס ולבלות ברמת הגולן. החלטה מצוינת .

רמת הגולן מעצם טבעה ושמה, גבוהה וחולשת בתצפית על כל סביבותיה, קרי, עמק החולה,יישובי אצבע הגליל, לבנון וסוריה בצידה הצפוני  ועמק הירדן והכינרת מצידה הדרומי. כמובן שניתן ליהנות גם מנופיו של רכס נפתלי  והר החרמון המשקיף על כולם- “העיניים של המדינה”.

על מנת למקסם את חווית התצפית, חברו מספר גורמים ובשמם של התיירות ונפלאות הטבע, בנו מספר מצפורים ועמדות תצפית לאורכו ולרוחבו של הגולן:

תצפית הר בנטל: הר בנטל המהווה חלק ממקבץ הרי געש הפרושים לאורך הגבול ישראל-סוריה, נישא לגובה 1,165 מטר מעל פני הים. הוא הר געש כבוי המהווה חלק מקו התלים הישראלי. בצמוד להר בנטל, ניצב בגאון הר אביטל. שני ההרים הם לוע של הר געש אחד ולכן ביניהם יש עמק קטן (לוע הר הגעש) בו נשתלו כרמים לתפארת צפון הגולן. למרגלות הבנטל שוכן קיבוץ מרום גולן הוותיק ביישובי הגולן.

בנטל 5

בשביל הגישה לפסגת הבנטל תוכלו להתרשם מפסלי הפלדה המקוריים של הפסל יופ דה יונג מחברי קיבוץ מרום גולן וכשתגיעו לפסגה תפגשו במוצב צה”לי ובסמוך לו בית הקפה האלמותי “coffee ענן”.

הר בנטל צופה על סוריה, הר החרמון ויישובי צפון הגולן והימים של ראות צלולה ניתן לזהות יישובים גם בלבנון ועל רכס נפתלי.

טיפ קטן: בית הקפה “coffee ענן” בניהולו המנצח של כפיר בן שושן הוא בפני עצמו סיבה מצוינת לעלות אל ההר. ממוזג/מחומם, תפריט מגוון, קפה משובח ושירות מצוין שישתלבו לכם בימי השלג הערפיליים או בימי הקיץ המשובבים והמאווררים.

בנטל 4

כיצד מגיעים? התצפית ממוקמת מעל קיבוץ מרום גולן בצמוד לכביש 98.

מצפה קוניטרה- רונן גלבוע או “רמפת התיירים”: למרגלות הר אביטל,צפונית לקיבוץ עין זיוון, ממוקם מצפה רונן הצופה על עמק קוניטרה ובו שטחי המטעים של קיבוצי צפון הגולן. ניתן להבחין מהמצפה בחורבות המבנים הסורים מצידו הישראלי של הגבול ובחורבות המבנים הסורים בצידו הסורי של הגבול (קוניטרה הישנה שהושמדה במלחמת יום הכיפורים וקוניטרה החדשה שנבנתה לא מזמן ע”י הממשל הסורי ונכון ל 2015 הספיקה לההרס גם היא באופן חלקי בעקבות מלחמת האזרחים….), אך פרט לחורבות הסוריים, ניתן להתרשם גם מנופים רחבי ידיים מדהימים של טבע והיסטוריה.

קוניטרה 4

לא רחוק מהתצפית ממוקם מחנה או”ם גדול המאוייש ע”י חיילי undof. המחנה צמוד לנקודת המעבר היחידה בין סוריה לישראל אשר בה נהגו לעבור חיילי האו”ם ואזרחים סוריים למטרות שונות עד לסגירתה באוגוסט 2014 עם כיבושה מידי הממשל הסורי ע”י כוחות המורדים.

מתחת לעמדת התצפית תוכלו להבחין בפארק וולקני אביטל המהווה חלק מנתיב הרי הגעש הגולני ואשר בו ניתן ללמוד על ההיסטוריה הוולקנית של הגולן.

קוניטרה 2

כיצד מגיעים? המצפה ממוקם 3 ק”מ צפונית לקיבוץ עין זיוון בצמוד לכביש 98.

מצפורים ותצפיות בשולי ציר הנפט (החלק הצפוני):   במורדותיה המערביים של רמת הגולן נפגוש בחלקו הצפוני של ציר הנפט. ראשיתו של כביש זה בשדות הנפט האדירים של ערב הסעודית ועד לנמל צידון, נמל היעד של צינור זה (היעד המקורי היה נמל חיפה, אך מלחמת העצמאות שינתה את התוכניות). בשנות הארבעים למאה שעברה, ביקשו חברות הדלק האמריקאיות לנצל את הפוטנציאל הגלום בהעברת נפט בצינור לקרבת אירופה. אורכו של הצינור הוא 1719 ק”מ ובשיאו הוביל הצינור כ 30% מתפוקת הנפט הסעודי! באמצע שנות השבעים פסק הצינור מלהוביל נפט אך הכביש אשר נסלל לאורכו, בעינו נשאר. ביוני 1967, בסיומה של מלחמת ששת הימים נותרו בידינו 45 ק”מ של צינור זה.

נפט 1

לאחרונה עבר חלקה הצפוני של הדרך (מצומת רוויה,היישוב מצוק עורבים ועד לאתר הבניאס) הנוסעת לאורכו של הצינור שיקום ושיפוץ נרחבים והפכה עבירה עבור כל סוגי כלי הרכב!

הכביש אשר היווה פלטפורמה לקרבות עזים במלחמת ששת הימים ויום הכיפורים, משמש היום דרך נופית הצופה אל עמק החולה, רכס נפתלי והרי לבנון. הדרך יפיפייה ומשלבת בתוכה מצפורים בנויים בזלת חדשים אשר הוקמו גם הם לאחרונה.

מצפור "חלונות שמיר"

הטיול על הציר מאפשר להתוודע לנופה הפראי של רמת הגולן ואוכלוסיות חיות הבר המהוות חלק בלתי נפרד ממנה, כגון, צבאים, שועלים, תנים,עדרי פרות,סוסים, חזירי בר ועוד.

ציר הנפט המשופץ

כיצד מגיעים? העולים מכיוון קיבוץ גונן על כביש 959, פונים שמאלה בצומת רוויה (אחת אחרי הפנייה ליישוב מצוק עורבים).

מצפה גדות- אנדרטת חטיבת הגולן:  נקודת התצפית אשר שירתה בעבר מוצב סורי רם ונישא אשר חלש על הדרך הראשית שחיברה בין הגליל לגולן והיווה נקודת שליטה אסטרטגית על יישובי העמק, הפכה ברבות השנים למצפה גדות המקסים לזכרם של לוחמי חטיבת הגולן שבשיתוף פעולה עם כוחות גולני,צנחנים ושריון שחררו את יישובי הצפון מאימת הסורים.

תצפית גדות

בתקופה אשר קדמה למלחמת ששת הימים, קיבוץ גדות הממוקם למרגלות המוצב, היה נתון להפגזות כבדות ומתמשכות. פעמיים נהרס הקיבוץ לחלוטין ונבנה מחדש. עם שוך הקרבות, נכבש גם המוצב הסורי הנ”ל, נהרס ובמקומו הוקמה אנדרטה לזכר חללי חטיבת הגולן. המצפה צופה על הרי הגליל, עמק החולה והר החרמון.

תצפית גדות

כיצד מגיעים? המצפה ממוקם 5 ק”מ מזרחית לקיבוץ גדות על כביש 91.

תבלו. 

בקרוב חלק ב’….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *